Sözler Köşkü nedir?

Sözler Köşkü; İzmir-Bornova’da birkaç üniversite öğrencisinin girişimiyle kurulup, bugün milyonlarca kişiye ulaşmayı başarmış bir ilim ve kültür derneği… İslami, bilimsel ve felsefi konuların ele alındığı haftalık sohbetleriyle zamanın nasıl geçtiğini unutturan samimi ve sıcak bir ortam.

Sözler Köşkü neden kuruldu?

İnsanlığın sonsuz mutluluğa ulaşmasına yardımcı olmak amacıyla kuruldu.

Sohbetleriniz Nerede Yapılıyor?

Sohbetlerimizin yapıldığı adres: Pınartepe mah. Kubilay 1 sokak. No:2  Büyükçekmece/İstanbul |  0555 141 70 09

Kolay Adres: Metrobüs son duraktan indikten sonra Tüyap 142B Otobüsüne binin – Adalet Sokağı durağından geriye doğru gelirken 100M sonrasında mavi çatılı binamızı göreceksiniz :) 

Programın tüm yeme-içme ve barınma etkinlikleri tamamen ücretsizdir. Hatta kahveler de bizden!

Sözler Köşkü resmi bir dernek mi?

Sözler Köşkü her resmi dernek gibi İçişleri Bakanlığından onaylı bir ilim ve kültür derneğidir.

Sohbetlerinize katılmak için herhangi bir ücret ödeniyor mu?

Sohbetlerimize katılmak tamamen ücretsizdir. Hatta çay ve kahve bile veriyoruz :)

Sözler Köşkü maddi olarak nasıl ayakta duruyor?

Sohbetlerimizi takip eden insanların gönüllü olarak yapmış olduğu bağışlar ile…

Neden hanımlar sohbetlere gelemiyor?

Şu anda bulunduğumuz şartlar hanımların sohbetlere katılabilmesi için uygun bir ortam değil.

Sözler Köşkü’nde Kur’an okunup öğretiliyor mu?

Sözler Köşkü’nün kuruluş amacı Kuran-ı Kerim’in daha iyi okunması ve anlaşılması olduğundan bu sorunun cevabı açıktır. Her sohbetimizden önce yaklaşık 15 dakika Kur’an-ı Kerim tilavetimiz olmakla beraber, Kuran-ı Kerim ve Tecvid öğrenmek isteyen kardeşlerimiz için tamamen reklamsız ve ücretsiz olarak yayınladığımız Lamelif Kuran ve Tecvid Eğitimi Uygulamamızı Google Play Store ve Apple App Store mağazalarında yayınladık.

Sözler Köşkü’nün başka şehirlerde şubesi var mı?

Sözler Köşkü İlim ve Kültür Derneği olarak İstanbul’da hizmet veriyoruz. Ancak tarz olarak bize benzeyen Ankara’da Çınaraltı ve Bursa’da Maksat 114 bulunmaktadır.

Sözler Köşkü hangi siyasi partiyi destekliyor?

Sözler Köşkü’nde sadece imani konularda sohbet yapılmaktadır. Bediüzzaman Hazretleri talebelerine siyasete girmeyi yasakladığından dolayı biz de siyasi meseleleri konuşmuyoruz. Böylece bu çalışmaların sadece Allah rızası için olduğu, siyaset veya maddi bir menfaat için olmadığı herkesçe anlaşılıyor.

Sohbetlerinizi neden Risale-i Nur’dan yapıyorsunuz?

Kur’an-ı Kerim Arapça olması hasebiyle Türkçe açıklaması olan Risale-i Nurlar’dan Kur’an ayetlerinin manasını öğreniyoruz. Risale-i Nur’daki “İSPAT” yöntemi bu asır insanlarının üzerinde çok etkili oluyor.

Sözler Köşkü hangi cemaate bağlı? Siz nereye bağlısınız?

Açıkçası “nereye bağlısınız” gibi sorular pek hoşumuza gitmiyor. Biz Kur’an ve onun bu asra bakan bir tefsiri olan Risale-i Nurları okuyoruz. Bununla birlikte Ehl-i Sünnet dairesinde faydalanabildiğimiz tüm hocalarımızdan istifade etmeye gayret ediyoruz.

Sohbetlerinize İngilizce alt yazı koyabilir misiniz?

Sohbetlerimizi İngilizce de yapmak adına hayata geçirdiğimiz Towards Eternity kanalımız 2 Milyon aboneyi aştı. Towards Eternity bugün 8 farklı dile yayın yapan kocaman bir Youtube Platformu haline geldi. İngilizce ürettiğimiz içerikler şuanda diğer dillere tercüme edilip dublaj ve altyazılı olarak yayınlanıyor.

Şuan için İngilizce, Endonezce, Urduca, Arapça, Rusça, Fransızca İspanyolca, Almanca kanallarımızı açtık. İngilizce kanalımız 1Milyon aboneye ulaştı bile. Arapça kanalımız ise yoğun bir ilgi görüyor. Hedefimizde şimdi Uzak Doğu var…

Sözler Köşkü’nde yatılı olarak kalınabiliyor mu?

Genç kardeşlerimiz için böyle bir imkan sunmayı arzuluyoruz ancak bulunduğumuz dairenin yetersizliği sebebiyle şu anda bu mümkün değil. Geçeceğimiz yeni yerimizde bu tarz imkanları daha fazla kardeşimize sunmayı hedefliyoruz.

Sözler Köşkü’ndeki sohbetlere farklı dil,din,ırk ve stilde(dövmeli, piercingli) gençlerin katıldığını görüyoruz. Bu insanların kendilerini bu ortamda rahat hissetmelerini nasıl sağlıyorsunuz?

Gelenlerin birçoğu farklı tipte gençler olunca herkes kendisi gibileri gördüğünden kendini rahat hissediyor. Kimsenin stiline karışmıyoruz. Herkesin bu hakikatlere ihtiyacı var.